Zbrodnia zabójstwa

Zbrodnia zabójstwa - Pomoc Prawna Adwokata Wodzisław Śląski oraz Rybnik

Zabójstwo to przestępstwo określone w art. 148 Kodeksu karnego. Dopuszcza się go sprawca, który zabija innego człowieka. Jednak sądy rozpatrują przestępstwo w różnych kategoriach.

Rozróżnić można między innymi zabójstwo:
• klasyczne, z zamiarem pozbawienia życia,
• ze szczególnym okrucieństwem,
• uprzywilejowane zabójstwo pod wpływem silnego wzburzenia, spowodowanego okolicznościami zewnętrznymi,
• w obronie koniecznej.

Za każdy rodzaj przestępstwa grożą odrębne kary, a sytuacja jest rozpatrywana w toku przewodu sądowego.
Każdy przypadek jest inny

Według polskiego prawa sąd rozpatruje przypadek zabójstwa według wielu zmiennych, ponieważ motywacja sprawcy czy okoliczności zabójstwa są kluczowymi czynnikami przy ocenie czynu.

Sąd bierz epod uwagę:
• motywacje i pobudki sprawcy,
• stosunki między sprawcą i ofiarą,
• tryb życia sprawcy.

Istotne są również przesłanki, które świadczą o chęci śmiertelnego zranienia ofiary. W przypadku, gdy osoba pozbawiająca życia nie chciała zabić ofiary, to czyn kwalifikowany jest jako nieumyślne spowodowanie śmierci, a nie zabójstwo.

W jakim wieku odpowiada się za zabójstwo? Prawo karne w Polsce określa, że podmiotem dokonującym zabójstwa może być osoba, która ukończyła 17 lat. W szczególnych przypadkach mogą to być nieletni po 15 roku życia.

Usiłowanie zabójstwa

Jest to forma stadialna, która przejawia się próbą dokonania przestępstwa zabójstwa.

Rozróżnić można kilka stadiów usiłowania zabójstwa:
• ukończone – mimo ukończenia wszystkich czynności sprawca nie osiągną celu,
• nieukończone – sprawca nie ukończył wszystkich czynności zmierzających do zabójstwa,
• kwalifikowane – przy próbie dokonania zabójstwa sprawca popełnił inny czyn zabroniony np.: zranił osobę zasłaniającą ofiarę przed atakiem,
• nieudolne – sprawca nie miał sposobności osiągnięcia zabójstwa, jednak nie był tego świadomy.

Kary oraz pomoc prawna świadczona przez prawnika z Rybnika

W przypadku, gdy padło się ofiarą usiłowania zabójstwa lub zostało się oskarżonym o zabójstwo, warto skorzystać z pomocy prawnej – adwokat, kancelaria prawna. Ofiara może liczyć, iż prawnik pomoże odpowiednio zakwalifikować czyn sprawcy. Ze strony oskarżonego, prawnik może pomóc w rozpatrzeniu wszystkich okoliczności i udowodnić niewinność czy obronę konieczną.

Dlaczego jest to tak ważne? Kary za zabójstwo są wysokie i przewidują czas od 8 do 25 lat pozbawienia wolności. W przypadku zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem jest to kara od 12 do 25 lat pozbawienia wolności albo dożywotniego pozbawienia wolności. Wystarczy, że okolicznością było silne wzburzenie, to Kodeks karny przewiduje łagodniejszą karę od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Więcej informacji mogą Państwo uzyskać przez kontakt za pomocą strony internetowej, telefonu lub przez odwiedziny naszego biura. Zapraszamy do naszych dwóch fili Kancelaria Adwokacka Wodzisław Śląski lub Kancelaria Prawna Rybnik